انجمن نجوم هلال نو زرقان

انجمن نجوم هلال نو زرقان

این وبسایت تنها وبسایت رسمی انجمن نجوم هلال نو زرقان است.
مطالب جدید نجومی، گزارش برنامه های انجمن و .... در این وبسایت قرار خواهند گرفت.

مترجم سایت

 ارتباط مستقیم با مدیر انجمن آیه قرآن
پایگاه خبری زرقان فارس
ایستگاه بین المللی در این لحظه

۱۱ مطلب توسط «صهبا قائدشرفی» ثبت شده است

دوشنبه ی این هفته ماه میگیرد..

خسوف یا ماه گرفتگی؛ هنگامی رخ میدهد که در فضا، سایه ی زمین روی ماه بیوفتد..

همانطور که تابش نور یک لامپ به جسمی موجب تشکیل سایه از آن جسم روی دیوار میشود، تابش خورشید روی اجرام آسمانی نیز سبب ایجادسایه  در طرف مقابل میشود و هنگامی که نور خورشید به زمین میتابد و در مقابل آن سایه تشکیل میشود، اگر ماه در آن سایه قرار گیرد تاریک میشود.

هنگامی که منشا تابش مثل خورشید گسترده باشد، سایه ای که از جسم تشکیل میشود علاوه بر سایه، دارای قسمتی روشن تر به نام نیم سایه است.

با توجه به اینکه چه میزان از قرص ماه در از داخل چه میزان از سایه یا نیم سایه ی زمین عبور میکند، ماه گرفتگی به انواع جزئی، کلی، نیم سایه ای و کامل دسته بندی میشود.

                     پوستر ماه گرفتگی 96

زمان خسوف در ادامه ی مطلب

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۱۶:۳۱
صهبا قائدشرفی
در اولین جلسه ی مرداد ماه 96 برای بارش برساووشی 22 مرداد برنامه ریزی شد و در ادامه به بررسی عکس های اعضا پرداخته شد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۰۰:۲۲
صهبا قائدشرفی

در این جلسه به نجوم از دریچه ی زیست وارد شدیم تا پاسخ همیشگی ما که آیا در جهان تنها هستیم؟ آیا موجودات پیشرفته تر ازما نیز وجود دارند یا پسرفته تر؟ را بررسی کنیم. برای این پرسش ابتدا باید دید حیات ما چگونه ایجاد شده تا بدانیم که در فضا باید به دنبال چه بود.

در این راستا خانم صهبا قائدشرفی به موضوع "زیست اخترشناسی" و در ابتدا به بررسی حیات در زمین پرداختند.۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۹ شهریور ۹۵ ، ۱۴:۱۱
صهبا قائدشرفی

در این نشست ابتدا خانم پریسا زرقامی کنفرانس خود را در ارتباط با بارش شهابی ارائه دادند، سپس به تحلیل داده های شب رصدی بارش شهابی و محاسبه ی ZHR پرداختند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۹ شهریور ۹۵ ، ۱۳:۴۲
صهبا قائدشرفی

به گزارش صهبا قائدشرفی:

در یک آخر هفته ی خوب برساووشی در 21 امرداد 95 اعضای انجمن برای رصد یکی از زیبایی های آسمان شب به روستای رودبال از توابع سپیدان رفتیم.

خانم قایدشرفی در ابتدا به معرفی صور فلکی و افسانه های مربوط به انان پرداختند. اقای علیرضا محمدی و خانم تاویلی با تلسکوپ و دوربین دوچشمی تا غروب ماه و تاریکی کامل، اجرام آسمانی را رصد کردند.

برساووشی95-1

عکاس: علیرضا محمدی

در ادامه و در قسمت اصلی برنامه بعد از توضیحات لازم در خصوص بارش شهابی برساوشی و نحوه رصد و ثبت داده های ان توسط اقای علیرضا رحیمی؛ اعضای انجمن در قالب ۴گروه ۳ نفره و بمدت دو ساعت از 1تا2 و 3:35 تا 4:35 بامداد به رصد و داده گیری از بارش شهابی در مشارکت با انجمن پژوهشی شهاب و شهاب سنگ(RAMM) و سازمان بین المللی شهاب(IMO) پرداختند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۵ مرداد ۹۵ ، ۱۷:۳۸
صهبا قائدشرفی

در آخرین پنج شنبه ی تابستان جلسه با توضیحات آقای علیرضا رحیمی راجع به گرفت ها و بررسی ابر ماه گرفتگی 6 مهر آغاز شد و در ادامه آقای خلیل زارعی کنفرانس اخترفیزیکی خود را با بررسی تئوری "پیدایش از هیچ" ارائه دادند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ شهریور ۹۴ ، ۰۱:۱۰
صهبا قائدشرفی

در اولین هفته ی شهریور ماه خانم پریسا زرقامی رویداد های ماه شهریور را گفتند و آقای علیرضا رحیمی خلاصه ای از مجله ی نجوم را بیان کرده و در آخر آقای ابولقاسم کشاورز در مورد تلسکوپ هابل توضیحاتی ارائه دادند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ شهریور ۹۴ ، ۲۰:۰۴
صهبا قائدشرفی
در عصر هشتم مرداد ماه 94 جلسه با دیدن عکس های زیبای روز و توضیحات خانم "سحر حاجی حسینی" آغاز شد، در ادامه آقای "مهیار نوری" مستند کوتاهی در رابطه با صدای آفرینش به نمایش گذاشتند، در آخر نیز خانم "آناهیتا کاظمی" در ادامه ی مبحث جالب "ستارگان ، از تولد تا مرگ" به معرفی خورشید به عنوان تاثیرگذارترین ستاره برای بشر پرداختد.

8مرداد
۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۹ مرداد ۹۴ ، ۱۳:۳۶
صهبا قائدشرفی

جلسه در عصر اولین روز مردادماه با نمایش مستند جذاب کیهان برگزار شد و برنامه ریزی هایی در جهت جلسه های آینده ی انجمن و نیز برگزاری سینما نجوم با فیلم Interstellar در آینده ای نزدیک، صورت گرفت.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۳ مرداد ۹۴ ، ۱۹:۰۳
صهبا قائدشرفی

در عصر پنج شنبه 25 تیر 94 جلسه انجمن با "بازگویی بخشی از مطالب ارایه شده در نخستین کارگاه شهاب و شهابسنگ" توسط آقای "علیرضا رحیمی"  آغاز شد. و در ادامه نیز خانم "زهرا تاویلی" در ادامه ی جلسه قبل درمورد "معیار های رویت هلال" صحبت کردند.

و قبل از رصد هلال شوال نیز آقای "علیرضا رحیمی" کار با نرم افزار accurate time  را آموزش داده و پارامتر هلال شوال را محاسبه کردند.

135 نشست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ تیر ۹۴ ، ۲۳:۱۰
صهبا قائدشرفی

اسکرول بار