انجمن نجوم هلال نو زرقان

انجمن نجوم هلال نو زرقان

این وبسایت تنها وبسایت رسمی انجمن نجوم هلال نو زرقان است.
مطالب جدید نجومی، گزارش برنامه های انجمن و .... در این وبسایت قرار خواهند گرفت.

مترجم سایت

 ارتباط مستقیم با مدیر انجمن آیه قرآن
پایگاه خبری زرقان فارس
ایستگاه بین المللی در این لحظه

۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

نخستین سرویس سالیانه رصدخانه بالاخره بعد از 5 سال انجام شد!!

مجموعه رصدخانه شهرداری زرقان باارزشی بالغ‌بر 200 میلیون تومان جز پیشرفته‌ترین رصدخانه‌های موجود در کشور است که برخلاف بسیاری از رصدخانه‌های مشابه خود با توجه به فعالیت گسترده اعضای انجمن هلال نو زرقان، در کنار کارهای ترویجی و عمومی، استفاده‌های علمی و پژوهشی از آن شده و از داده‌های حاصله مقالات علمی استخراج می‌شود.

 

هر رصدخانه نیاز به سرویس سالیانه دارد تا کیفیت خود را حفظ کرده، مشکلات جزیی برطرف شده و از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود. درخواست برای سرویس رصدخانه همواره وجود داشته است تا اینکه بعد از نامه‌نگاری‌های فراوان، شهردار دوست‌داشتنی شهرمان جناب مهندس قائدی به اهمیت این موضوع پی بردند و کمال همکاری را با ما داشتند و بالاخره این مهم در اردیبهشت ماه امسال اتفاق افتاد که جای تقدیر و تشکر دارد.

همچنین جا دارد از مدیر شرکت اخترنمای شیراز آقای موسی زمانی و همکارانشان، کارمندان شهرداری ازجمله آقای حاج ایرج کریمی و رضا حمزوی و مدیریت فرهنگسرای سرو و همچنین اعضای انجمن نجوم که در طی چند روز هماهنگی و خرید و تعویض و تعمیر رصدخانه از کار خود زدند و دوستانه من را یاری کردند تشکر کنم.

 علیرضا رحیمی

مدیریت رصدخانه شهرداری زرقان


service95-3

service95-4

service95-5

service95-2

service1395-1

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۹ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۳:۴۷
علیرضا رحیمی

تلسکوپ فضایی سوهو که با ماموریت پایش خورشید در مدار قرار دارد، تصویری زیبا از خوشه پروین، زهره و خورشید در یک قاب گرفته است.


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۲۹
علیرضا رحیمی

اگرچه که رعد و برق کم سابقه،تگرگ و بارش باران در زرقان ما را از ثبت و زمانسنجی تماس اول و دوم عطارد با خورشید محروم کرد ولی بالاخره خورشید پشت ابر رخ نمود و عطارد را برای ساعاتی دیدیم، عکس وفیلم گرفتیم و زیبایی های اسمان را به عموم همشهریان نشان دادیم.


گذر عطارد95

عکس: علیرضا محمدی


۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۳:۴۲
علیرضا رحیمی

دوشنبه 20 اردیبهشت برای ما زرقانی ها روز خاصی است. تقارن  روز جهانی نجوم و گذر عطارد از مقابل قرص خورشید با روز زرقان در این تاریخ، خاص بودن آن را دوچندان کرده است.

در این راستا انجمن نجوم هلال نو زرقان قصد برگزاری رصد عمومی را دارد. قطعا دیدار عطارد این سیاره گریز پای منظومه شمسی از داخل تلسکوپ14 اینچ منظره ای بیاد ماندنی را در ذهنتنان خلق خواهد کرد.


گذر عطارد زرقان

طراح پوستر: مهندس علیرضا زارع

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۱۲
علیرضا رحیمی

دوشنبه این هفته شاهد پدیده زیبای عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید (گذر) خواهیم بود.

در این راستا باشگاه اختفا و گرفت ایران اقدام به انتشار نخستین ویژه نامه خود کرده است که با کلیک روی گزینه دریافت میتوانید آن را دانلود کنید.


دریافت

عنوان: ویژه نامه باشگاه اختفا و گرفت ایران در گذرعطارد95
حجم: 1.86 مگابایت

*لازم به ذکر است که در این بولتن دومقاله از آقای علیرضا رحیمی(مدیر رصدخانه هلال نو زرقان) نیز به چاپ رسیده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۴۰
علیرضا رحیمی

اسکرول بار